Devatero rad pro výzbroj na zoologické exkurse od Doc. Dr. Otto Jírovce

Následující devatero bylo převzato z knihy Zoologická technika od Doc. Dr. Otto Jírovce (Praha 1947, str. 163). Posuďte sami, zda jsou tyto rady po více než šedesáti letech stále užitečné nebo zda již zastaraly.

1. Na exkurse se oblékej do solidních nenápadných exkursních šatů a obuvi, které snesou štrapáce. Neohlížej se na eleganci, ale neoblékej se výstředně.

2. Jsi-li amatér bez vědeckých ambic, spokoj se tím, že se podivuješ krásám přírodním, ať je to krajina nebo živé bytosti v ní a nenič je. Zacházej s každým živým tvorem co nejšetrněji, neusmrcuj ho zbytečně.

3. Choď po lese co nejtišeji, neplaš zvěř a neznepokojuj hnízdící ptáky, nerozhrabávej zbytečně mravenišť.

4. Sbírku přírodnin, ať jakéhokoliv druhu (brouci, motýli atd.) si založ jen tehdy, máš-li dostatek odvahy i možností propracovati se k vědeckému pochopení a státi se odborníkem na určitou skupinu.

5. Sbírej materiál vždy také pro své vědecké kolegy, ať se každá exkurse co nejvíce vyplatí.

6. Kroužkuješ-li ptáky, čiň tak s rozvahou. Vol rozumně předepsanou velikost kroužků a kroužkuj jen to, co bezpečně znáš.

7. Své lovecké vášně drž na uzdě. Je hříchem proti přírodě, když se hned odstřelí každý větší pták, který k nám zabloudí.

8. Své nálezy a dokladový materiál odevzdej do Národního musea, kde je ústředí vlastivědného výzkumu. Nemá smyslu dávati různě u nás vzácně se vyskytující živočichy místním školním kabinetům, neboť tam se bezpečně dříve nebo později zničí. Všechny vzácnější nálezy patří v prvé řadě do Národního musea v Praze nebo v Brně, teprve v druhé řadě do místních museí krajinských. Jedině ve správně a odborně vedeném museu je záruka dokonalého uschování a udržení materiálu a jeho vědeckého zpracování.

9. Udržuj styk s vědeckými ústavy, společnostmi a odborníky, sděluj s nimi své dojmy a nálezy. Je nedůstojné a i směšné, když někdo svou práci tají před druhými.

 

Zpět na úvodní stránku entokroužku