Cyklus přírodovědně-cestopisných přednášek ve Stanici přírodovědců DDM hl.m. Prahy, Drtinova 1a, Praha 5, určený především pro středoškoláky. Přednášky se konají vždy od 16:00 v sále hlavní budovy. Takhle se dostanete do Stanice a takhle do sálu (sál se nachází v přízemí hlavní budovy).

Pro pozorné posluchače je připravena odměna! Proto si nezapomeňte tužku.

Vstupné 20 Kč, pro pateční kroužky Stanice přírodovědců zdarma.

Pokud byste měli zájem sami něco promítnout, neváhejte nás kontaktovat: Kontakt

Školní rok 2012/2013

Dubnové promítání

Pátek 5. 4. 2013 16:00 Nejen o zvířeně Nového Zélandu - Jakub Radoš (Zoo Praha)

Sopky, ledovce, mlžné lesy a nádherné pláže, mnohem více…

pozvánka

-------------------------------------------------------------------------------------------

V minulých měsících se konala tato promítání:

Březnové promítání

Pátek 22. 3. 2013 16:00 Letem světem po Kubě - Jan Hříbal (vedoucí chovatel Stanice přírodovědců)

plakátek ke stažení

 

"Únorové promítání", které se konalo 1. března ; protože únor je moc krátký :-)

Pátek 1. 3. 2013 16:00 Z Curacaa na Hispanolu - aneb tak trochu piráti z Karibiku - Michal Plundra (ekolog a cestovatel)

plakátek k  prohlížení a vyvěšení

Zbylé a dobyté tropické ráje Karibiku a o trochu větší dobrodružství než jsme čekali.
„Mám známého s jachtou v Karibiku, co se za ním vypravit?“, přišel jednoho podzimního večera František s nápadem, jak utéci blížící se zimě. Proč ne – azurové moře, korálové útesy, bělostné pláže, zářící slunce a spousta breberek a rostlinek k pozorování, to je lepší než inverze a bláto v české kotlině. Balíme a jedem, vybaveni teorií z knihy o Robinsonu Crusoe a filozofií, že cesta je cíl a zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.

 

Lednové promítání

Pátek 4. 1. 2013 16:00 Írán - země pohádek Tisíce a jedné noci - Tona Krása (zoologie)

pozvánka k vyvěšení a rozšíření

Skutečný Irán má se zemí prezentovanou nám v médiích společného jen málo. Ve skutečnosti je to nádherná a pestrá země plná srdečných a pohostinných lidí, rozlehlých pouští, vysokých hor, kde ale nechybí ani lesy. Lidská civilizace zde zapustila kořeny již dávno, a proto tu najdeme města stará tisíce let. Pojďme se do této pestré země podívat.

 

Prosincové promítání

Pátek 14. 12. 2012 16:00 Itálií za hmyzem od Vesuvu až do Cassina - Michael Mikát & Albert Damaška (entomologie)

pozvánka k vyvěšení a libovolnému šíření

Itálie je země, kterou většina lidí navštěvuje v době letních veder. Biologové zase do těchto středomořských končin vyrážejí nejčastěji zjara, kdy jsou zde přijatelnější teploty a většina rostlin kvete. Na podzim se však do středomoří příliš nejezdí. Teploty jsou sice jako na jaře, ale velmi často prší a řadu druhů zvířat a rostlin už tou dobou nenajdete. My jsme se ale odradit nenechali. Na tomto promítání uvidíte, že Itálie je i na podzim vynikajícím cílem biologa-cestovatele a že za strašilkami, gekony nebo vysokými sopkami nemusíte jezdit příliš daleko.

Listopadové promítání

poprvé v historii Cestopisných promítání přednáška z logistických důvodů neproběhla. Proto, kdo neměl čas, netruchlete, promítání se bude konat v některém jiném měsíci!!

Pátek 9. 11. 2012 16:00 Írán - země pohádek Tisíce a jedné noci - Tonda Krása (zoologie)

pozvánka ke stažení a šíření

Skutečný Irán má se zemí prezentovanou nám v médiích společného jen málo. Ve skutečnosti je to nádherná a pestrá země plná srdečných a pohostinných lidí, rozlehlých pouští, vysokých hor, kde ale nechybí ani lesy. Lidská civilizace zde zapustila kořeny již dávno, a proto tu najdeme města stará tisíce let. Pojďme se do této pestré země podívat.
 

Říjnové promítání

Pátek 19. 10. 2012 16:00 Venezuela - od korálových ostrovů po zaledněné štíty - Aleš Hoffmann (botanika)

pozvánka ke stažení a vyvěšení

Venezuela hostí pestrou škálu tropických ekosystému, proto se sem přírodovědci jen hrnou. A tak jsme ji po A. v. Humboldtovi, Z.Veselovském a mnoha dalších navštívili i my. Najdeme zde deštné lesy Amazonie, savany Los Llanos, kaktusové suchokřoviny a mangrovy Karibiku i vysokohoří And. A jako bonbónek místní unikát - stolové hory Gran Sabany.

Během školního roku 2011/2012 proběhla tato promítání:

 

Květnové promítání

 

Pátek 11. 5. 2012 16:00 Jak nám Mike Horn dal příležitost procestovat Nový Zéland. Borneo a spoustu dalších rájů na zemi - Simon Havas (potápěč a dobrodruh) 

Mike Horn se po zdolaní patero světových rekordů rozhodl předat své poznaní mladým lidem. 12 Expedic po celém světě. Na každý z nich 8 mezinárodních studentů. Jak mi Mike dal možnost přeplout s ním severní cíp Bornea. Vzhůru do nebezpečí. Jak zdolávají vybraní studenti život po takový expedici a jaké nové možnosti se před nimi otevírají. Jak se sami můžete stát cestovatelem a co to obnáší.Vše se dozvíte při poslechu týhle impulzivní prezentace. pozvánka

Dubnové promítání

Pátek 27.4.2012 16:00 Kanadou od oceánu k oceánu - Martin Třešňák (ekologie) - změna programu vyhrazena

Kanada, symbol severské divočiny. Země skalnatých hor, tisíců jezer a nekonečných dálek, kde dodnes žije duch zlaté horečky z dob Jacka Londona. Krajina, kde se ještě běžně volně pohybují divocí medvědi, pumy a bizoni. Povídání o cestování a stopování napříč Kanadou  a o setkáních se zvířaty. pozvánka

 

Zimní promítání

Pátek 23.3.2012 16:00 Rumunské hory a delta Dunaje - Martin Krajíček (hydrobiologie)

Rumunsko je zemí, kde se stále dají najít hory bez záplavy turistů a oblasti příliš nezasažené civilizací. Prolezeme jeskyně na Bihoru, zdoláme strmý hřeben Piarty Craiului, barevný podzim nás zastihne na Muntele Mare a první sníh na Retezatu. Zažijeme také putování po horách v zimě na sněžnicích. Na závěr se vypravíme na nafukovací kanoi deltou Dunaje až do Černého moře. Poslechneme si divokou balkánskou dechovku i originální nahrávky zvuků Dunajské delty. Pozvánka

Pátek 17.2.2012 16:00 Putování Švédskem za polárním kruhem - Honza Dvořák (molekulární biologie - virologie)

Promítání o přírodě, ale také kultuře Laponské části Švédska za polárním kruhem. Uvidíte doly na železnou rudu v okolí Kiruny a přírodu národního parku Abisco a také královské město Stockholm.  pozvánka

Pátek 20. 1. 2012 16:00 Za brouky Sardinií, zemí mločíků a tořičů - Albert Damaška (člen entomologického kroužku)

pozvánka ke stažení a distribuci

Sardinie, druhý největší ostrov ve Středomoří, je pro biologa učiněným rájem. V promítání se podíváte do země, kde u cesty kvetou stovky orchidejí, kde na každém kroku narážíte na endemitní druhy a kde můžete vidět jeskyně s překrásnou aragonitovou výzdobou. A víte, co je to nurag? Na přednášce se dozvíte tuto i další historické a kulturní zajímavosti.
 

Během podzimního cyklu 2011 proběhla tato promítání: 

plakátek ke stažení

Pátek 14. 10. 2011 Dobrovolně v Indii - Hana Svobodová (mořská biologie a tropická ekologie)

JZ Indie - stát Karnataka - jeskynní chrámy, nejvyšší indické vodopády, vesnice, kde na Vás dýchne posvátná atmosféra a jiná, kde před námi ještě žádný běloch nebyl. Cestování na vlastní pěst ale i poznávání zpomaleného indického života a pomoc biologům během dobrovolnického projektu o morfologii hulmanů posvátných, který pořádal Indian Institute of Science.


Pátek 11. 11. 2011 Jihoafrická republika - aneb celý svět v jedné zemi - Jan Suda (botanika)

Snad každý z nás na něčem "ulítává" - v mém případě se takovou závislostí stala Jižní Afrika. Proč, to si ukážeme během vyprávění o (prozatím) sedmi cestách do téhle úchvatné země, kde najdeme skoro celý svět - od pouští přes savany až po vždyzelené lesy. Budeme se pohybovat ve zdejší jedinečné vegetaci zvané fynbos, prozkoumáme okolí "hlavního světového města" cibulovin, ale navštívíme i slony, nosorožce a gepardy. Třešničkou bude rozkvetlý Namaqualand, kde botanik zažívá vpravdě infarktové stavy. A možná bude i Daubenya...
 

Pátek 9. 12. 2011 Maďarskou pustou k Neziderskému jezeru - Kateřina Kadlecová a Johny Pampalini (ekologie)
Pojďte se s námi vypravit do všech typů maďarské pusty, do Budapešti, za kulturou Maďarska a nakonec k Neziderskému jezeru za neobvyklou faunou a florou!

 

Během jarního cyklu jste mohli navštívit tyto přednášky:

Pátek 8. 4. 2011 Pestrobarevná Malajsie: z mrakodrapu do pralesa -  Eva Kozubíková (hydrobioložka)

Chcete se dovědět, co se dá zažít v džungli? Jak snadné je propadnout tropickému šílenství? Co znamená Kuala Lumpur? Či jak se zbavit přisáté pijavice? Pak se se mnou vydejte se na cestu do jihovýchodní Asie. Pokusím se vám přiblížit přírodu i život lidí ve vzdálené a exotické Malajsii.

Pátek 13. 5. 2011 Letní vandr v zimním Egyptě  - Lucie Drhovská a Martin Kačmar (botanici)

Pokud je vám v lednu v Evropě zima, vypravte se do Egypta. Přesně tak jsme to udělali my. Karnak, Luxor a pyramidy zná každý z hodin dějepisu nebo z turistických průvodců. My jsme necestovali podle průvodce, ale podle toho kam jedou vlaky třetí třídy, co nám poradili místní nebo kde jsme tušili zajímavou krajinu. Chtěli jsme navštívit jak známé chrámy, tak oázy a egyptský venkov. Doufáme, že se nám to povedlo a rádi bychom se podělili o naše zážitky.

Plakátek ke stažení ZDE. 

 

V červnu a o prázdninách se promítání nekoná, protože je třeba cestovat a sbírat zážitky a zkušenosti na podzimní cyklus promítání, který začne zase v říjnu! :-)

Během zimního cyklu přednášek jste mohli navšívit:

plakátek ke stažení zde

Pátek 7. 1. 2011 Island - Skot í myrkri, bude vyprávět  botanička Hana Mayerová a geolog Vláďa Lachman

  - Povídání o roce na Islandu; o přírodě, kultůůře a lidech ve znamení výbuchu sopky Eyjafjallajökull - pro lepší nácvik výslovnosti jména doporučují  prezentující nejprve shlédnout následující odkaz :)

Pátek 25. 2. 2010 Rumunsko - Banát : putování do krajiny 19. století, provedou vás botanici Tomáš Tichý a Jaroslav Vojta

  - Na přelomu dubna a května roku 2010 vyrazila skupinka pražských botaniků s badatelskou výpravou environmentálních sociologů a lesníků z brněnských univerzit do českých vesnic rumunského Banátu. Povídání nakoukne do krajiny připomínající český venkov 19. století, kdy se oralo pluhem se zapřaženými voly a orchideje kukačky rostly na každé pastvině po desetitisících...

Pátek 25. 3. 2011 Madagaskar - ostrov lemurů a baobabů představí chemik a cestovatel Vladimír Zikán

  - Prezentující je cestovatel a redaktor webu afrika.online.cz . Promítání bude o Madagaskaru, ostrovu tradic a zákazů, kde se zatím
lze setkat s úchvatnou přírodou. Dlouhá izolace od pevniny způsobila, že zde vznikla jedinečná možnost pro život zvířat, jenž jinde vyhynula, nebo k vzniku nových druhů a poddruhů konvergentní evolucí. Přítomností člověka bohužel jedinečnost a bohatost místní fauny a flóry doznává velkých změn.

 

Během podzimního cyklu jste mohli navštívit:  plakátek ke stažení zde.

pátek 15.10.2010 Černou Horou po vodě i po souši vás provede Dana Boráňová a Pavel Špryňar (botanik a entomolog)

 - Vyprávění o letní cestě do Černé hory, o jejích pohořích i o přímořských městech, o její přírodě i lidech, o botanických a entomologických zážitcích. Dozvíte se, jak Černohorci vítají turisty, která hora Černé hory je nejvyšší, proč je v Černé hoře tak oblíbená plazma, proč mají čeští přírodovědci v Černé hoře výsadní postavení a zda je Šamšal Mína rychlejší než horský svišť.
S přírodovědcem na cestách - pro pozorné posluchače je připravena překvapivá odměna. To neuhodnete, a proto přijďte!!! Těšíme se na vás.

pátek 12.11.2010 Ekvádor: na rovníku z nížiny k vrcholkům a na pobřeží se vydáte s entomologem Michaelem Mikátem

  - Už samotný název Ekvádor znamená rovník, a dokonce tam rovníku postavili i pomník. Na rovníku nejsou jen deštné lesy, ale jsou tam i suhcolesy. Ale občas i v sucholese je možné zmoknout. 

pátek 3.12.2010 Na cestě Švýcarskem - zemí ideálů, hodinek a čokolády projedete s Albertem Damaškou, členem entomolgického kroužku

 - Švýcarsko je v představách lidí často pokládáno za ideální zemi. V přednášce se setkáme s malou středoevropskou zemí, kde se setkává teplé Středomoří a nejvyšší alpské vrcholy, kde se mluví čtyřmi jazyky a kde je vše naprosto přesné, doslova jako švýcarské hodinky. Dozvíte se i o floře a fauně typické pro tuto zemi.

 

 Během jarního a letního cyklu 2010 jste mohli navštívit tyto přednášky: Pátek 9. 4. 2010 Kanárské ostrovy: kolem světa po sedmi ostrovech, přednáší Kristýna Vazačová (botanička) - součástí promítání byla soutěž o knížku Květena Kanárských ostrovů.Pátek 14. 5. 2010 Tunguzský meteorit: mýtus nebo skutečnost? Přednáší Jana Zmeškalová (ekoložka) - součástí promítání byla soutěž o knihu Dědeček Oge od Pavlíny Brzákové    Několik slov o knize: "Kniha zachycuje proměnu obyčejného člověka v léčitele a přibližuje praktiky sibiřských šamanů. Vyprávění o životě dědečka Ogeho od řeky Podkamenné Tunguzky je okénkem do světa přírodního národa, který jen těžce odolává současným vlivům globalizace. Autorka je známá etnoložka a šéfredaktorka časopisu Regenerace."Zde je plakát s programem ke stažení. Pátek 22. 1. 2010 Borneo: příroda ostrova lovců lebek, přednášela Iva KůrkováPátek 19. 2. 2010 Neznámou Albánií: v zemi Škipetarů, přednášel Pavel ŠpryňarPátek 19. 3. 2010 Gruzie: země starodávných tradic, přednášela Lucie Drhovská a Martin Kačmar

prezentaci z přednášky o Gruzii naleznete ZDE

 Zde je plakát s programem jarního cyklu 2010 ke stažení. Během podzimního cyklu 2009 jste mohli navštívit tyto přednášky:Pátek 13. 11. 2009 Darwinova cesta za původem druhů,přednášel Pavel Špryňar (botanik a vedoucí entomologického kroužku)Pátek 27. 11. 2009 O rostlinách a lidech Papui-Nové Guiney,přednášel Daniel Stančík (botanik a cestovatel)Pátek 11. 12. 2009 Mravenci a lidé: setkání civilizací, přednášel Jiří Zeman (entomolog)Zde je plakát s programem podzimního cyklu 2009 ke stažení.  Během jarního cyklu 2009 jste mohli navštívit tyto přednášky:Pátek 6.2.2009  Po stopách minulosti, přednášel Vojen Ložek (malakozoolog a kvartérní geolog) Pátek 20.2.2009 Za živočichy jižní Keni, přednášel Albert Damaška (člen entomologického kroužku) Pátek 20.3.2009O jasoních Čech, Moravy i Kyrgyzstánu, přednášel Ondřej Kaman(entomolog)Zde je plakát s programem jarního cyklu 2009 ke stažení.

 


Podzimní cyklus 2008 proběhl úspěšně. Mohli jste navštívit tyto přednášky:

Pátek 31.10.2008  Za rostlinami a hmyzem východního Turecka, přednášel Pavel Špryňar (botanik a entomolog)

Pátek 14.11.2008  V mangrovech Karibiku na lovu medúz, přednášela Kristýna Marková (molekulární bioložka)

Pátek 12.12.2008Jak jsme na Kubě hledali hroznýšovce, přednášela Veronika Cikánová (zooložka)
 

Stará pozvánka pro podzim 2008 je ke stažení zde: pozvanka1.pdf (1,8 MB)